Ekipa Comeniusa w Portugalii

Ekipa Comeniusa w Portugalii
Zdobylismy piękną Portugalię :-)

poniedziałek, 22 listopada 2010

Co to jest doping?

Co to jest doping?

Doping - to sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika, metodami wykraczającymi poza normalny trening.

Niedozwolona forma wspomagania powszechnie używana jest w sportach wytrzymałościowych, np. kolarstwie, w maratonach. Podawane są środki takie jak erytropoetyna, która zwiększa ilość tlenu we krwi, przez co mięśnie są zdolne do zwiększonego wysiłku.

W sportach walki stosuje się stymulanty np. amfetaminę bądź efedrynę, które działają pobudzająco i psychomotorycznie na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Ciężarowcy i kulturyści stosują natomiast steredy anaboliczno-androgenne, np. nandrolon, czy testosteron. Powodują one szybki przyrost masy mięśniowej oraz siły.

Oprócz sterydów anaboliczno-androgennych kulturyści stosują także diuretyki, czyli środki moczopędne, które zwiększają wydalanie wody z organizmu, co jest bardzo przydatne na zawodach, gdzie obowiązują kategorie wagowe.

W przyszłości w sporcie prawdopodobnie stosowany będzie doping genetyczny, polegający na ingerencji w kod genetyczny zawodnika, modyfikując wzrost liczby komórek szczególnie potrzebnych do uprawiania sportu (głównie mięśni oraz szpiku kostnego). Wiadomo już, że walka z takim dopingiem będzie niezwykle trudna i bardzo kosztowna.

Ze względu na główny cel dopingu można go podzielić na:

-doping siłowy – którego celem jest osiągnięcie jak największego przyrostu masy -mięśniowej zawodnika
-doping wytrzymałościowy – którego celem jest trwałe zwiększenie zdolności organizmu do znoszenia długotrwałego, intensywnego wysiłku fizycznego.
-doping stymulujący – którego celem jest czasowe zwiększenie odporności na ból i wysiłek poprzez stosowanie technik zapobiegających odczuwanie bólu i zmęczenia.

Doping siłowy i wytrzymałościowy stoją z sobą w pewnej sprzeczności. Zbyt szybki wzrost masy mięśniowej powoduje zwykle obniżenie wytrzymałości na długotrwały wysiłek, z kolei wzrost wytrzymałości można osiągnąć przez ogólne zmniejszanie masy zawodnika. Doping stymulujący jest skuteczny na bardzo krótką metę, gdyż szybko powoduje nadmierne wycieńczenie organizmu zawodnika.



Opracowała: Ania Ragan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz